Szachy. Ta królewska gra przeżywa obecnie swój wielki renesans. Od kiedy dostała się ona do kultury streamerskiej miliony ludzi śledzą gry i i dopingują swoich ulubionych zawodników. Nie chcę tutaj jednak polecać jakiegoś konkretnego streamera ale kogoś zupełnie innego.
Antonio Radić jest Chorwatem, który pod pseudonimem Agadmator prowadzi, po angielsku, swój kanał na youtubie. W odróżnieniu jednak od wyżej przeze mnie wspomnianych szachistów nie udostępnia tam swoich gier, ale pokazuje gry innych graczy i je analizuje.
Zdaję sobie sprawę z tego, że to może zabrzmieć trochę nudno, ale już spieszę z wyjaśnieniem. Agadmator pokazuje partie, które zostały zagrane od czasu renesansu, kiedy to szachy zaczęły w Europie wkraczać na dwory, do współczesnych gier z najnowszych turniejów. Pokazuje jednak gry nie przypadkowych osób, a samych mistrzów i arcymistrzów szachowego fachu.
Taka partia jest przez niego pokazywana i analizowana, Agadmator tłumaczy niemalże każdy ruch. Pokazuje co za nim się kryje, jakie pułapki gracz zastawia na swojego przeciwnika i co samemu należy grać w podobnej sytuacji. Jednocześnie robi to w sposób niezwykle przystępny. Poprzez samo oglądanie jego filmów można bardzo dużo się nauczyć o grze w szachy — mówię to z autopsji — i podglądając mistrzów samemu podnieść swoje umiejętności.
Chciałbym zatem polecić tenże właśnie kanał. Nie czekaj, obejrzyj kilka filmów i daj się wciągnąć w magiczny świat szachów (mówię to na serio). Oczywiście samo takie oglądanie filmów dużo nie da, trzeba też samemu grać. Na szczęście w obecnym świecie nie ma nic prostszego! Jest mnóstwo stron w internecie, gdzie można zagrać w szachy. Ze swojej strony chciałbym serdecznie polecić serwis Lichess (od libre chess – wolne szachy). Dlaczego jest on taki wspaniały można przeczytać tutaj. A jak ktoś już dołączy to serdecznie zapraszam do rzucenia mi wyzwania i zagrania ze mną partyjki, albo dwóch. :)
PS. Na początku wspominałem, że mamy do czynienia z wielkim renesansem w świecie szachów. Najlepiej to można pokazać właśnie na przykładzie kanału Agadmatora. Jeszcze dwa lata temu subskrybowało ten kanał 70 tysięcy osób (co i tak jest całkiem sporym wynikiem). Dzisiaj jest to już ponad 900 tysięcy!